0212 660 39 70
info@garantikazatazminat.com
09:00 - 19:00

Trafik Kazası Avukatı

Trafik Kazası Avukatı 

Trafik Kazalarında Uzman Avukat Seçimi Nasıl Yapılır?

Başınıza trafikte bir olay geldiyse mutlaka iyi bir Trafik Kazası Avukatı’na ihtiyacınız vardır. Trafik kazalarının içerisinde bir den çok alan olduğu için oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Kaza sebebiyle meydana gelen bedeni hasarlar için mutlaka bir ceza davası görülecektir. İşin içerisinde bir motorlu taşıt ve insan unsuru vardır. Bu sebeple Ceza Hukuku’nun yanında Karayolları Kanunu, Sigorta hukuku, oldukça kapsamlı olan tazminat hukuku alanında deneyimli bir avukat seçimi yapmalısınız.

Ülkemizde her gün yüzlerce kaza yaşanırken, kazanın ardında bıraktığı maddi ve manevi zararların, mağdur olan kimselere, hukuken karşılanma oranı ne yazıktır ki, oldukça düşüktür. Kanunları esas alarak bunun sebeplerine baktığımızda ise vatandaşların hak ve hukukları konusundaki bilgi eksikliğinden, sigorta şirketlerinin hazırladıkları poliçelerin detaylarına kadar birçok sebep maddeleyebiliriz.

Trafik Kazası Avukatı
                                                        Trafik Kazası Avukatı

Bir vatandaş olarak hak ve hukukunuzu her alanda eksiksiz olarak bilmemiz imkânsızken, olası mağduriyet halimizde savunmamızı neye göre yapabiliriz?

Haklarımızı kimden, hangi şartlarda, hangi usulde, nasıl talep edebiliriz?

Danışacağımız avukatın bu alandaki uzmanlığı haklarımızı almamızda ne kadar etkilidir?

Ya da her avukat bizi istediğimiz sonuca götürebilir mi? Başınıza bir trafik kazası ya da iş kazası geldiği takdirde bu ve bunun gibi onlarca soru işareti kafanızda dolaşmaya başlar. Tabii ki bu soruların cevabını bulmanız oldukça zor olacaktır. Çünkü konu hakkında bilgi sahibi olanda, konu hakkında hiçbir fikri olmayan herkes bir şeyler söyleyerek kafanızın daha da karışmasına sebep olacaktır. Herkes size konu hakkında farklı şeyler söyleyecektir. Daha önce bu tarz bir vaka ile karşılaşan yakınlarınız kendi avukatlarının tazminatlarını çıkarttığını iddia edecek onunla çalışabilirsiniz tavsiyesinde bulunacaktır. Ancak alacağı tazminat ne kadardı ve bu tazminat tutarının ne kadarını alabildiler?

Bilmelisiniz ki;

Kazalar hayatımızın bir gerçeği gün gelir bununla kendinizde yüzleşebilirsiniz ya da çok yakınınız böyle bir olumsuzluğa maruz kalabilir. Size en iyi sonucu bu davalarda deneyimli daha önce bu alanda yüzlerce dosyayı çözmüş Trafik Kazası Avukatı verebilir.

Uzmanlıktan yana örnek vermek gerekirse, sağlımızdan yola çıkabiliriz. Nasıl ki, fiziki bir ağrı için, diş hekimine başvurmak, bizi istediğimiz sürede sağlığımıza kavuşturmayacaksa; bir trafik kazasının sebep olduğu mağduriyetimizi  boşanma davalarına ya da icra dosyalarına bakan bir avukat da gideremez. Trafik kazası hukuk bürosu bu işlerin üstesinden gelebilecek yetkinliktedir.

  • İyi Bir Trafik Kazası Avukatı Size Ne Fayda Sağlar?

Trafik Kazası Avukatı karşılaştığı dosyanın içeriğine göre daha önceki tecrübelerini göz önünde bulundurarak sonuca hızlıca gidebileceği bir yol haritası çıkartır. Tazminat Hukuku alanında her gün yeni bir düzenleme yapılarak kanun maddeleri değiştiriliyor. Yargıtay ve üst mahkemelerin verdiği emsal niteliğindeki kararlar avukatınız tarafından bilinir ise süreciniz uzamadan ve çok sağlıklı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz. Kazanın gerçekleştiği andan itibaren işini bilen avukat gerekli müdahaleleri yaparak önüne çıkabilecek pürüzleri öngörebilir. Bunlara madde madde bakalım isterseniz bir trafik kazasında karşılaşabileceğiniz sıkıntılar nelerdir;

  • Ceza Davası Aşaması

Trafik kazası meydana geldiği anda sürece dahil olan avukat müvekkilini daha dava başlamadan bir sıfır öne geçirebilir. Dosyayı inceleyen ve kazanın oluş şekline bakan Trafik Kazası Avukatı çok küçük bir dokunuşla davanın bütün seyrini değiştirebilir. Bunu yapabilmesi için de Trafik Kazalarıyla ilgili tecrübe ve bilgi birikimi olması şarttır.

  • Trafik Kazasında Kusur Dağılımı

Trafik kazasının en önemli unsuru kusur paylaşımıdır. Siz olayı anlattığınız da gerekli belgeler toplanır ve kusura ilişkin bir değerlendirme yapılır. Eğer gerek duyulursa güvenlik kamera görüntüleri varsa olayın şahitleri ve sizi haklı çıkartacak bütün veriler avukatın ön görüsü ile daha olay sıcakken toparlanmalıdır. Yoksa zaman geçtikten sonra bazı deliller kaybolur ve geri dönüşü olmayan bir yola girmiş bulunursunuz.

  • Trafik Kazası Avukatı ve Sigorta Şirketi İlişkisi

Trafik kazalarında ki en önemli muhatabınız sigorta şirketleridir. Tabir yerindeyse şirketler size tazminat ödememek için türlü yollara başvuracaklardır. Sizi oyalayacaklar ve olur olmadık belgeler talep ederek süreci çıkmaza götürmeye çalışacaklardır. Her sigorta şirketinin kendine göre bir politikası vardır. Bu işle ilgilenen ve dosya sirkülasyonu olan Trafik Kazası Avukatı hangi şirketin ne şekilde hareket edeceğini bildiği için önceden hazırlıklı olacaktır. Ve Trafik Kazası konusunda uzman Avukat sigorta şirketinin atacağı adımlara göre manevra alarak süreci hızlandıracak ve hatta çıkmaza sokulacak dosyaları bile çözüme kavuşturabilecektir.

Sizin dosyanıza bakan avukatın sigorta şirketi tarafından biliniyor olması da büyük bir kazanımdır. Vatandaşın mağduriyetini düşünmeden kar odaklı çalışan şirketler karşısındaki muhataba göre hareket edecektir. İşi bilmeyen birisine uygulayacakları muamele tabii ki farklı olacaktır. Sigorta şirketinin elemanları bu alanda gerçekten çok çok iyidirler; sizin de haklarınızı en iyi şekilde savunabilmeniz için onların karşısına en az onlar kadar iyi olan bir hukukçu ile çıkmanız gerekmektedir.

  • Trafik Kazası Avukatı ile Maluliyetin Belirlenmesi ve Sağlık Kurulu Raporu

Bedeni hasarın bulunduğu dosyalar sigorta şirketleri tazminat ödemelerini sağlık kurullarından alınan heyet raporlarına göre yapmaktadır. Bir örnek üzerinden açıklayarak gidelim diyelim ki omuriliğinizin birkaç bölgesinde kırıklar var. Ameliyat oldunuz platin takıldı. İyileşme aşamasını da geçtiniz ve sağlık kurulundan aldığınız rapor oranı da belli oldu. Benim hızlıca anlattığım bu süreçler ciddi profesyonellik gerektirir.

En önemli husus ise şudur sizin aldığınız yaralanmanın karşılığı kaç olmalıdır? Bir avukat bunu bilmiyor ise dışarıdan ücretli bir destek almalıdır. Size omurilik yaralanması sonucunda verilen heyet oranı yüzde 10 ise işi bilmeyen avukat bununla işlemlerinizi yaparak hak kaybına sebep olur. Ancak işi bilen Trafik Kazası Avukatı hak ettiğiniz oran ne ise onu almanız için hukuki yollara başvurarak hakkınızı sonuna kadar savunur.

  • Ne Kadar Tazminat Alacağınızı bilmelisiniz Nokta!

Bütün süreçler tamamlandı heyet raporunuzu da aldınız. Trafik Kazası Avukatı sizi karşısına alır ve ne kadar tazminat alacağınızın aktüer hesaplamasını yaparak süreç sonunda hedeflediği rakamı size anlatır. Ve buna göre hareket eder. Ama işi bilmiyorsa ne kadar tazminat verirlerse ona razı olmak zorundadır.

  • Trafik Kazası Avukatı Ve Sigorta Tahkim Komisyonu İlişkisi

Sigorta Tahkim Komisyonu da özel uzmanlık gerektiren bir alandır. Kendine göre iç hukuku ve yapısı vardır. Bu alanda uzman olmayan bir hukukçu sizin sadece vaktinizi çalacaktır.

 

  • Trafik Kazalarına Hangi Avukatlar Bakar?

Kaza sonucunda canı yanan vatandaşların aklına ilk gelen soru “Trafik Kazalarına Hangi Avukatlar Bakar” sorusu olacaktır; Başvuracağınız avukatın; Tazminat Hukuku alanında kazandığı uzmanlıkla beraber, özellikle trafik kazası sebebiyle açılan Tazminat Davaları konusunda da deneyim sahibi olması önemlidir.

Bu deneyimler sayesinde avukat; tazminat yolunda atılması gereken adımları, başvuru sürecinde alınacak cevapları, karşılaşılabilir olumsuz durumları, bu durumlarda alınması gereken önlemleri, gerekli adli evrakları, henüz sizi dinlerken, ya da dosyanızı gözden geçirirken öngörebilir ve izlenecek en kısa yolu ilk görüşmenizde çizebilir. Trafik kazası avukatları, Trafik kazası sigorta avukatı olarak da bilinir.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Tüm avukatlar tazminat başvurunuzu yapabilir; ancak, beklenen en kısa sürede davanızı bitiremez ve size hakkınız olan tazminatın tamamını veremez. Trafik kazalarında uzman avukat ile yola çıkarsanız sağlıklı bir hukuki süreç izlenerek davanız takip edilecektir.

  • Trafik Kazası Avukatı ve Müvekkil Ücret İlişkisi

Avukat tutmak maliyetli bir iştir. Trafik Kazası Avukat Ücretleri diğer avukatlara göre biraz daha maliyetlidir.  Zaten kaza sonrası ekonomik dengesi bozulan vatandaşın avukat tutmaya güce yetmeyebilir. Ancak trafik kazalarında durum diğer davalardan çok daha farklıdır. Çünkü işin sonunda yüklü miktarlarda alınabilecek bir tazminat söz konusudur. İşi bilen Trafik Kazası Avukatı dosyayı incelediğinde az çok nereye gidebileceğini bilir. Davayı kazanıp kazanamayacağına incelediği evraklar sonucunda karar verebilir. Eğer ki kazanacağına inandığı bir dava varsa önünde müvekkilinden ücret talep etmeden bir yüzdelik üzerinden anlaşarak süreci takip eder.

Eğer bir mağdursanız ve mağduriyetinizi gidermek adına çözümler arıyorsanız, hukuk bünyemizde bizimle birlikte çalışan avukatlarımıza, hukuk danışmanlarımıza hiç tereddüt etmeden başvurabilirsiniz.

Çünkü bizler,

Bu hususta, Her gün onlarca kaza dosyası inceleyip değerlendiren avukatlarımızla birlikte, Türkiye’nin dört bir yanından aldığımız tüm başvurularda da olduğu gibi, dosyanızı birlikte açıp, birlikte sonuçlandırıyoruz.

Sizlerle yaptığımız ilk görüşmemizde;

Öncelikle sizi dinliyor,

Dosyanızın tüm detaylarını birlikte değerlendiriyor,

Mağduriyetinizi gidermek adına, hakkınız olan tazminatı en yüksek rakamlarla size verebilmeyi hedefliyor,

Olası bütün yolları göz önünde bulundurup, sonuca giden en kısa yolu sizle birlikte belirliyoruz.

Tazminatınız ve dava süreciniz hakkında, aklınıza takılan bütün soruları yanıtlayıp, bu süreçteki tüm aşamalarda sizi bilgilendirmeyi ihmal etmiyor,

Memnuniyetinizi başarımız biliyoruz.

Trafik kazaları ve iş kazalarında uzman Avukat kadromuz ile İstanbul, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Erzurum, Ağrı, İzmir, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında ve hemen hemen her şehrinde Trafik Kazası Avukatı hizmeti vermekteyiz.

2020 Yılı Trafik Kazası İstatistikleri

2020 yılının büyük çoğunluğu yasaklarla geçmesine rağmen trafik kaza sayıları hiçte azımsanacak kadar az değil. Bu kazalara bağlı ölüm ve yaralanma sayıları da oldukça fazla. Emniyet verilerine göre 2020 yılında Türkiye genelinde 150.005 ölümlü trafik kazası ve yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş. Yine İçerisinde ölüm ve yaralanmanın bulunmadığı 215.000 maddi hasarlı kaza yapılmış. Meydana gelen trafik kazalarının neticesinde ise toplamda 2.197 kişi hayatını kaybetmiştir. 2020 yılı trafik kazaları neticesinde ise 228.565 kişi de yaralanmıştır. 

2020 Yılı İstanbul’da Trafik Kaza İstatistikleri 

Emniyet verilerine göre 2020 yılında trafik kazalarında yine İstanbul Açık ara önde görünüyor. İstanbul’da gerçekleşen Ölümlü ve Yaralanmalı trafik kazası sayısı 15.421, maddi hasarlı yani sadece araçlarda meydana gelen hasarlı kaza sayısı  29.390. 2020 yılında İstanbul’da Ölümlü Trafik Kazalarında 100 kişi hayatını kaybetmiş. Yine 2020 Yılında meydana gelen kazalarda 20.202 kişi yaralanmıştır. 

En Az Trafik Kazasının Meydana geldiği İl!

2020 yılında en az ölümün meydana geldiği il 1’er kişi ile Siirt ve Ardahan olmuştur. Trafik kazalarında en az yaralanmanın olduğu il ise 290 kişi sayısı ile Bayburt olmuştur. Yine en az maddi hasarlı kaza yapan il olma rekoru Bayburt’tadır. 2020 yılı içerisinde Bayburt’ta 157 maddi hasarlı kaza meydana gelmiştir. Ölümlü ve Yaralanmalı kaza sayısının en az olduğu il 151 rakamı ile  yine Bayburt olmuştur.  

TRAFİK KAZA VE SONUÇLARININ İLLERE GÖRE DAĞILIMI

(Ülke Geneli)

 

Ölümlü

Yaralanmalı Kaza

Maddi

Has.

Kaza

Ölü

Yaralı

 

Öl.-Yaralama

Kaza

Maddi Has.

Kaza

Ölü-Yaralı

ADANA

4.146

5.317

81- 6068

KONYA

4.718-5.937

91

7.628

ADIYAMAN

974

734

9- 1606

KÜTAHYA

1.043-1.329

25

1.688

AFYONKARAHİSAR

1.732

2.555

51-3.023

MALATYA

1.459-1.423

24

2.460

AĞRI

571

549

18-1.112

MANİSA

3.608 -3.244

59

5.348

AMASYA

841

946

11-1.427

KAHRAMANMARAŞ

2.215 1.748

28

3.632

ANKARA

9.572

33.821

127 13.915

MARDİN

966 1.052

20

1.564

ANTALYA

6.901

8.279

82-9.711

MUĞLA

3.872 3.131

69

5.349

ARTVİN

313

438

6-537

MUŞ

445 -520

4

844

AYDIN

3.103

2.918

56-4.430

NEVŞEHİR

760- 889

18

1.283

BALIKESİR

3.319

3.179

61-4.821

NİĞDE

932- 1.022

23

1.481

BİLECİK

549

526

7 -884

ORDU

1.618- 2.062

22

2.475

BİNGÖL

420

421

8 -795

RİZE

629 -665

11

987

BİTLİS

487

505

13-1.008

SAKARYA

2.166 -2.320

19

3.133

BOLU

658

1.158

19-1.096

SAMSUN

2.829-3.439

24

4.515

BURDUR

803

797

17-1.327

SİİRT

403- 375

1

627

BURSA

5.405

10.627

61-7.833

SİNOP

492- 491

12

806

ÇANAKKALE

1.331

1.217

16-1.911

SİVAS

1.420-2.089

31

2.580

ÇANKIRI

483

643

12 -956

TEKİRDAĞ

1.870-2.636

38

2.859

ÇORUM

1.383

1.841

23-2.379

TOKAT

1.397 1.257

22

2.366

DENİZLİ

2.643

3.052

44-3.974

TRABZON

1.491- 2.110

37

2.338

D.BAKIR

2.033

2.240

20-3.514

TUNCELİ

181-305

4

345

EDİRNE

770

853

15-1.171

ŞANLIURFA

2.806-2.534

39

4.834

ELAZIĞ

943

1.490

11-1.561

UŞAK

972 – 1.276

23

1.625

ERZİNCAN

700

901

12-1.311

VAN

1.145-1.190

10

2.141

ERZURUM

1.083

1.878

17-1.939

YOZGAT

972-1.071

23

1.928

ESKİŞEHİR

1.838

2.527

30-2.765

ZONGULDAK

875-1.016

9

1.419

GAZİANTEP

3.231

3.074

42-5.069

AKSARAY

1.142-1.401

19

2.152

GİRESUN

838

998

23-1.323

BAYBURT

151- 157

3

290

GÜMÜŞHANE

298

307

3-587

KARAMAN

617-539

5

998

HAKKARİ

220

297

14 -419

KIRIKKALE

708 -974

16

1.195

HATAY

3.540

1.942

38-5.287

BATMAN

668-942

8

1.093

ISPARTA

1.058

797

17-1.778

ŞIRNAK

527 -541

10

953

MERSİN

5.085

4.215

56-7.204

BARTIN

381- 313

5

595

İSTANBUL

15.421

29.390

100 – 20.202

ARDAHAN

152 -184

1

308

İZMİR

8.868

18.805

118 – 11.598

IĞDIR

267- 354

3

402

KARS

375

571

2- 673

YALOVA

686 -825

11

917

KASTAMONU

790

940

30- 1.412

KARABÜK

400- 452

9

647

KAYSERİ

2.954

3.918

58-4.941

KİLİS

547- 189

6

810

KIRKLARELİ

715

818

17-1.127

OSMANİYE

1.616- 801

19

2.474

KIRŞEHİR

537

549

12 – 961

DÜZCE

801- 1.122

10

1.258

KOCAELİ

3.127

5.042

29-4.563

TOPLAM

150.005 – 215.000

2.197

228.565

       

6

     

#trafikkazasıavukatı #kazaavukatı #trafikkazalarındauzmanavuk #trafikkazasıavukatıistanbul

 

İlgili Makaleler